O nas

Początki naszego Teatru nieodzownie wiążą się z akcją Szlachetna Paczka. To był grudzień 2008 roku. Wracaliśmy z Buska samochodem obładowanym prezentami dla ubogich, za oknami rozpościerał się zimowy, śnieżny pejzaż, a w aucie toczyły się liczne inteligentne i twórcze rozmowy. Po pewnym czasie zaowocowały one postawieniem pytania: „A może założymy teatr?” i natychmiastową reakcją „Czemu nie?”. Idea, która się w nas zrodziła w paczkowym samochodzie szybciutko rozprzestrzeniła się wśród innych Wolontariuszy Szlachetnej Paczki. W głowach zaświtał nam pomysł, aby wystawić sztukę na temat naszej świątecznej akcji, co miało służyć za promocję.

Tym sposobem pierwotny skład teatru stanowili Wolontariusze Paczki – Justyna, Magda, Karolina, Bartek, Paweł, Tomek, Radek, Piotrek, Mateusz oraz Przemek – mały bratanek jednego z Wolontariuszy. Współpracowała z nami również Kasia. Scenariusz został napisany przez życie Szlachetnej Paczki. Nasze pierwsze przedstawienie spełniło rolę promocyjną a jednocześnie zachęciło nas do dalszego rozwoju teatralnego.

Przypomnieliśmy sobie, iż mamy w posiadaniu scenariusz i materiały dźwiękowo – filmowe do przedstawienia pt. „Santo Subito”, które przygotowywał z nami wcześniej ksiądz Paweł Kolanowski, jednak wówczas nie udało nam się go zrealizować. To była chwila, w której nareszcie mogliśmy dokończyć rozpoczęte przedsięwzięcie. Do składu teatralnego dołączyły Natalia i Martyna. Nastąpiła pełna mobilizacja i po wielu godzinach spędzonych na sali teatralnej udało nam się wystawić „Santo Subito” 2 kwietnia 2009 roku. Stopniowo rozwijaliśmy się również od strony technicznej.

Przedstawienie okupione było bieganiem aktorów ze sceny do pomieszczenia, w którym znajdowała się listwa do obsługi świateł i muzyki, a także ukrywaniem się Tomka przez 40 minut za stołem – ale efekt był zadowalający:) O wystawienie kolejnej sztuki zostaliśmy poproszeni przez księdza proboszcza. Miało się ono odbyć podczas wizyty Radia Maryja w naszej parafii. Skład teatralny coraz bardziej się klarował – wzmocniła nas Marysia i Gosia oraz Dawid. Próbowaliśmy jakoś sobie poradzić z nowym wyzwaniem i wtedy...pojawił się ksiądz Paweł Zębała – nasz reżyser i opiekun duchowy. Od tego momentu działania teatru nabrały rozpędu. Nareszcie pojawiły się piękne stroje, lepsze oświetlenie i nagłośnienie. Sztuka o Królowej Jadwidze była nagrywana i transmitowana na żywo przez TV Trwam, doczekała się wystawienia również w parafii w Bielinach. A co działo się dalej to jeszcze opowiemy. :-)

Tekst: Karolina Swajdo

Copyright 2010 - 2012 by www.teatr.jadwiga-kielce.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone!
Wykonanie i Administracja IDav & David J Websites